O Památníku

Památník Mohyla míru byl vystavěn na počest obětí bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze a učitele Aloise Slováka jako naplnění jeho vize učinit z centra někdejšího bojiště „místo světla“, memento válek. Mohyla míru je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště.

V muzejním objektu sousedícím s Památníkem mohou návštěvníci zhlédnout stálou multimediální expozici Bitva tří císařů. Slavkov/Austerlitz 1805, která netradičním způsobem zpřístupňuje slavkovskou bitvu. V muzejním pavilonu se pak návštěvníci v expozici nazvané Fenomén Austerlitz mohou seznámit s tím, jak bitva u Slavkova rezonovala v myslích literátů, hudebníků, filmařů nebo se zde dozví o tradici rekonstrukcí bitvy. Vhodným doplněním stálých expozic jsou pak krátkodobé výstavy, instalované v prostoru muzejní přístavby.

V areálu každoročně na přelomu listopadu a prosince probíhá pietní akt k uctění padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy. O státních svátcích, významných dnech a po celý červenec a srpen je Mohyla míru slavnostně osvětlena.

pamatnik mohyla miru1 pamatnik mohyla miru2 pamatnik mohyla miru3


Ve vstupním prostoru je návštěvníkům k dispozici prodejna suvenýrů, která poskytuje široký výběr tematicky zaměřených upomínkových předmětů. Pobyt na Mohyle míru zpříjemní stylová kavárna, ke které přiléhá venkovní terasa. Turisté, cyklisté, stejně jako návštěvníci, kteří právě absolvovali prohlídku, si zde mohou vychutnat výbornou kávu, osvěžit se chlazenými nápoji nebo ochutnat skvělé dezerty. Součástí kavárny je také vkusný salónek, který je možné si pronajmout.

muzeum brnenska

Muzeum
Brněnska

příspěvková organizace
více informací
vila low beer

Vila
Löw-Beer

v Brně
více informací
muzeum slapanice

Muzeum ve
Šlapanicích

scholasterie
více informací

Podhorácké
muzeum

klášter porta coeli
více informací
podhoracke muzeum

Muzeum v
Ivančicích

lapidárium
více informací
muzeum ivancice

Památník
písemnictví

na Moravě
více informací
pamatnik pisemnictvi

partner jihomoravsky kraj partner asociace muzeii partner cesky rozhlas

All Rights Reserved Muzeum Brněnska © 2020, Webdesign by LE CLAVERA s.r.o.